Historia Apple

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0

Firma została założona przez Steve’a Wozniaka, Steve’a Jobsa oraz Ronalda Wayne’a w 1976 roku i jeszcze tego samego roku zaprezentowała światu swoje pierwsze dzieło – komputer Apple I. Pierwszy produkt nie odniósł sukcesu komercyjnego. Niezrażeni przedsiębiorcy udoskonalili swój produkt i w 1977 roku zaprezentowali model Apple II który był pierwszym komputerem osobistym wyposażonym w kolorowy monitor i stację dyskietek. Rekordowa sprzedaż nowego komputera spowodowała dynamiczny rozwój firmy, która już po kilku latach zatrudniała kilka tysięcy pracowników.

Apple I
Apple I / Źródło: Wikipedia

Wraz z pojawieniem się na rynku konkurencyjnego produktu – komputera PC wyprodukowanego przez IBM, firma zaczyna przeżywać kryzys. Dużym problemem okazał się także konkurencyjny system operacyjny – Windows który przez wielu użytkowników został oceniony lepiej niż Mac OS. Kolejne modele komputerów nie odniosły oczekiwanych sukcesów, z firmy odeszli Wozniak i Jobs. Pomimo krótkotrwałego sukcesu pierwszej generacji komputerów przenośnych Power Book, firma zdecydowanie przegrywała konkurencję z producentami komputerów klasy PC.

Przełomowym momentem w historii firmy okazał się powrót Steve Jobs’a w 1997 roku. Dzięki agresywnej akcji promocyjnej, udoskonaleniu nowego systemu operacyjnego Mac OS X oraz przede wszystkim prezentacji rewolucyjnego odtwarzacza iPod w 2001 roku przywróciły firmie dobrą kondycję finansową a także zapoczątkowała ogólnoświatową modę na gadżety z jabłuszkiem.

W 2007 roku zadebiutował nowy produkt Apple – telefon iPhone, który do dziś (obecnie VI generacja) pozostaje jednym z najpopularniejszych smartfonów na rynku.

iPhone I
iPhone I / Źródło: telegraph.co.uk


Macworld 2007: Steve Jobs keynote

Mówiąc o sukcesie firmy Apple nie można zauważyć że jego głównym autorem był Steve Jobs. Ten urodzony w 1955 roku syn syryjskiego emigranta zapisał się w historii jako wielki wizjoner, który nie bał się realizować swych pomysłów bez względu na opinię innych. Jest także doskonałym przykładem człowieka który z małą firmę założoną w garażu potrafił wypromować na jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. Steve Jobs zmarł z powodu nawrotu nowotworu trzustki 5 października 2011 roku.

Steve Jobs
Steve Jobs / Źródło: gizmodo.com
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany