Oryginalny Apple-1 na aukcji za 600 tys. dolarów

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0

11 grudnia doskonale działający oryginalny komputer osobisty Apple–1 zostanie zlicytowany, podaje Reuters. Ta rzadka maszyna, sprzedawana przez Steve`a Jobsa w garażu rodziców w 1976 za 600 dolarów, jest wyceniana na ponad pół miliona dolarów. Ten szczególny egzemplarz jest jedynym, sprzedanym bezpośrednio przez Jobsa.

W 1999, komputer został zakupiony przez przedsiębiorcę Bruce Waldacka. Po jego śmierci w 2007 roku, Apple–1 został zlicytowany na aukcji garażowej i zakupiony przez Roberta Luthera razem z oryginalnym anulowanym czekiem z 1976r.

Komputer będzie sprzedany razem z czekiem, wystawionym na Apple Computer przez Charlesa Rickettsa, który oznaczył nabytek jako “zakupiony od Steve`a Jobsa w garażu rodziców w Los Altos”. Drugi anulowany czek z 1976 roku na 193 dol. zawiera “oprogramowanie wykonane przez Steve`a Jobsa w sierpniu 1976”. Obydwa czeki były użyte jako dowód w sprawie o wpisanie domu rodziny Jobsa w Crist Drive do Narodowego Rejestru Miejsc Historycznych.

Apple-1 został przetestowany poprzez uruchomienie standardowego oprogramowania Microsoft BASIC oraz gry Star Trek.

Kilka tygodni temu Muzeum Henry`ego Forda zapłaciło za oryginalny Apple-1 905 tys. dol., czyli więcej niż podwojona kwota wyjściowa licytacji. W poprzednim roku, niemiecki dom aukcyjny Breker zlicytował dwa komputery Apple-1 razem z oryginalnym opakowaniem. Z kilkuset wyprodukowanych komputerów, mniej niż 50 jest nadal w obiegu.

Źródło: Reuters, MacRumors
Zdjęcie: [1]

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany